انتقال از cpanel به cpanel
0

 

در این آموزش شما را با نحوه ایمن ترین و مطمئن ترین راه انتقال یک سایت از سروری به سرور دیگر آشنا می کنم.

دقت کنید که راه های دیگری از قبیل فول بک آپ یا بک آپ وجود دارد ولی به تجربه شخصی من این راحت ترین و سریع ترین و مطمئن راه برای شما می باشد.
بدون توضیحات اضافی آموزش را شروع می کنم:
شما دو مرحله را برای انتقال یک سایت باید پشت سر بگذارید.
الف: انتقال فایل ها و فولدرهای سایت به سرور جدید
ب: انتقال دیتابیس سایت به سرور جدید. (دقت داشته باشید که اگر چنانچه سایت شما دینامیک باشد صددرصد دیتابیس دارد و در سایت های ایستاتیک ممکن است دیتابیس نداشته باشد. جزئیات و نحوه مطلع شدن از این امر در ادامه آموزش آمده است) 
1. از طریق سی پنل هاست قدیمتون روی فایل منیجر کلیک کنید.
2. کل پوشه های سایت را سلکت کنید.(گزینه select all بالای پنجره اصلی نمایش پوشه ها موجود است)
3. گزینه Compress که در آی*** های بالای سایت قرار گرفته را کلیک کنید.
4. در پنجره باز شده دقت کنید که از شما نوع فورمت فشرده سازی سوال میشه. چهار نوع فورمت فشرده سازی پیشنهاد می کنه که شما گزینه یکی به آخر (tar.gz) را انتخاب کنید.
نام فایل فشرده خودتون را هم بنویسید. که به طور پیش فرض نام اولین پوشه موجود را خودش انتخاب می کنه. و در آخر تایید کنید.
این نوع فورمت فشرده سازی بسیار بسیار کم حجم بوده و به راحتی قابل انتقال و دانلود می باشد و قابل اطمینان هم است. به عنوان مثال در یک سایت 60 مگابایتی فشرده سازی به این روش به حدود 6 مگابایت تبدیل می شود.
خوب تا اینجا از اطلاعات سایت یک پشتیبان به صورت دستی تهیه کردید می تونید اون را دانلود کنید که بعداز انتخاب آن بر روی آی*** دانلود در همان صفحه کلیک کنید و یا اینکه آن را به هاست جدید منتقل کنید.
اما نحوه انتقال سریع فایل زیپ شده (پشتیبان) از سرور قدیم به سرور جدید به وسیله این فایلی که در آخر الصاق کردم انجام دهید. ابتدا فایل را از طریق سی پنل جدید به روت هاست جدید انقال دهید. سپس در آدرس بار به این صورت تایپ کنید www.yourdomain.com/host.php بجای yourdomain نام دامنه جدید را وارد کنید. یک صفحه ساده با دو فیلد باز میشه. در فیلد اول باید آدرس دقیق فایل پشتیبانی که به روش بالا تهیه کردید را بنویسید و در فیلد دوم نام همان فایل را با پسوند فایل. 
فیلد اول: http://www.yourdomain.com/backup_site.tar.gz
فیلد دوم: backup_site.tar.gz 
بعداز انتقال صحیح و کامل پیغام تایید به شما داده خواهد شد و دقت کنید که نباید هیچ پیغام یا خط اروری به شما نمایش داده شود. در صورت دادن پیغام ارور مشکل فقط در ورود اطلاعات در دوتا فیلد است. باید دقیقا مثل بالا فیلدها پر شود.
5. حالا در فایل منیجر هاست جدید باید فایل backup_site.tar.gz را ببینید. آن را انتخاب کنید و از آی*** های بالا بر روی extract کلیک کرده و در پنجره باز شده بر روی Extract File(s کلیک کنید. بعداز چند لحظه کل اطلاعات سایت سرور قبلی را به صورت کامل خواهید دید. 
مرحله آخر تهیه پشتیبان و انتقال دیتابیس است.
1. در سی پنل سرور قبلی روی phpmyadmin کلیک کنید
2. بر روی نام دیتابیس خود کلیک کنید (در phpmyadmin فارسی سمت راست است و در انگلیسی سمت چپ) نام دیتابیس ها با آندرلاین نوشته شده اند. مثل yaremehraban_
3. در صفحه باز شده بر روی فیلد صدور یا export کلیک کنید
4. بر روی لینک انتخاب همه یا select all کلیک کنید
5. به بقیه تنظیمات دست نزنید فقط در آخرین کادر فیلد File name template را یک نام برای این پشتیبان از دیتابیس بنویسید (مثلا yaremehraban ). می توانید اطلاعات پیش فرض داخل فیلد ( __DB__ ) را پاک کنید. گزینه gzipped را تیک بزنید.
6. و در آخر تایید یا GO را کلیک می کنید.
بعداز چند ثانیه پنجره دانلود نمایش داده میشه که شما از دیتابیس سایت خودتون پشتیبان گرفتید و الان آن را دانلود می کنید.
حالا به سرور جدید می رید و به این ترتیب عمل می کنید.
1. از سی پنل بر روی MySQL Databasesکلیک می کنید.
2. فرض را بر این می گذاریم که این سرور جدید خشک است و در قبلا هیچ سایت، پروژه یا صفحه ای در آن نصب نشده است. پس در صورت وجود ابتدا تمام دیتابیس ها و یوزرهای موجود را پاک کنید. دقت کنید که به آنها نیازی نداشته باشید. (این کار برای سهولت کار برای مبتدیان است در غیر این صورت نیازی به پاک کردن نیست)
3. فیلد New Database را نام دیتابیس جدید را وارد کنید. دقت کنید که اگر این نام دقیقا عین نام دیتابیس سرور قدیم باشد بسیار بهتر است. در غیر این صورت باید بعداز اتمام کار یک مرحله تنظیمات فایل config را هم انجام دهید.
برای دیدن نام دیتابیس و یوزر سرور قدیم بر روی MySQL Databases در سرور قدیم کلیک کنید. در صفحه باز شده در وسط صفحه نام تمام دیتابیس ها و یوزرها و حجم آنها را در یک کادر نوشته که شما می توانید به راحتی نام آنها را انتخاب کرده و با کلیک راست کپی بگیرید و در سرور جدید وارد کنید. مثلا yaremehraban
4. در کادر MySQL Users
Add New User نام همان یوزر هاست قبلیتون را وارد کنید و همان رمز عبور قبلی را وارد کنید. بر روی add کلیک کنید. مثلا persianit
همیشه نام دیتابیس و نام یوزر بعداز یوزرنیم سی پنل بوسیله ( _ ) قرار می گیرید.
مثلا: یوزرنیم سی پنل tcshop باشد و پسورد آن 000111
دیتابیس میشه: tcshop_yaremehraban
یوزر میشه: tcshop_tcshop 
5. در زیر گزینه Add User To Database کلیک add قرار دارد. نام دیتابیس و یوزر جدید را از منوی کشویی همان قسمت انتخاب کنید و بر روی add کلیک کنید
در صفحه باز شده ALL PRIVILEGES را تیک بزنید و بر روی make chenges کلیک کنید. 
در آخر بر روی فایل منیجر در سی پنل کلیک کرده و در صفحه باز شده فایل configuration.php را انتخاب کنید و بر روی edit از منوهای بالا کلیک کنید. در صفحه باز شده اواخر فایل نام دیتابیس و یوزر و همچنین پسورد ورود به سی پنل را خواهید دید. دقت کنید که اطلاعات این فایل با سرور جدید مطابقت داشته باشد. این کار بسیار ساده است و توضیح نمی دهم ولی اگر نیاز به توضیح بود بگید توضیحات کامل را جع به این فایل را قرار دهم.
فایل host.php را از هاست جدیدتون حتما حتما پاک کنید


ارسال نظر
نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
دو کلمه ای را که در تصویر
مشاهده می کنید وارد کنید : *