۹ نکته سئو برای بهبود رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجوگر

با افزایش روی آوردن افراد به استفاده از اینترنت و استفاده از روش جستجو در اینترنت برای حل بسیاری از مسائل، مشکلات و پاسخگویی به نیازها، صاحبان تجارت های مختلف تصمیم گرفتند برای تجارت خود در اینترنت وب سایتی ایجاد نمایند تا بتوانند از آن برای شناساندن خود به کاربران و یا ایجاد کسب و کارهای اینترنتی استفاده کنند. پس از آن مساله سئو و بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجوگر مطرح گردید و به یک نیاز اساسی برای تجارت های مختلف تبدیل شد.

تا سال ۲۰۱۳ سئو تنها شامل نکات بسیار محدودی می شد که از جمله آنها می توان به استفاده از کلیدواژه های مناسب، داشتن ساختار واضح و مناسب در وب سایت و دریافت لینک های برگشتی متعدد در مقالات اشاره نمود. اما با افزایش تعداد کاربران اینترنت و افزایش جستجوها روز به روز موتورهای جستجو گر قوی تر شدند و تعداد فاکتورهایی که در رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر موثر بودند، بیشتر شدند.

البته تمامی نکاتی که تا سال ۲۰۱۳ برای بهبود رتبه بندی یک وب سایت استفاده می شدند اکنون نیز استفاده می شوند اما نکات دیگری نیز به آنها اضافه شده اند که البته تمامی این نکات در جهت فراهم نمودن امکانات هرچه بهتر برای کاربران است. تعداد این نکات بسیار زیاد است و ما در این مقاله تنها ۹ نمونه از جدیدترین و اصلی ترین نکات را برای شما ذکر خواهیم کرد.

 

۹ نکته برای آنکه وب سایت خود را به بالای لیست نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر برسانیم

 • بهینه سازی برای الگوریتم RankBrain

کمپانی گوگل اعلام کرده است که نتایج مربوط به الگوریتم RankBrain (که یک الگوریتم یادگیری ماشین و یا Machine Learning است)، یکی از سه سیگنال اصلی رتبه بندی را تشکیل می دهند. مطمئنا همه شما می دانید که الگوریتم RankBrain برای مدیریت سوال های منحصر به فرد می باشد، منظور از سوال های منحصر به فرد سوال هایی است که تا کنون پرسیده نشده اند و یا به عبارت بهتر عبارات جستجویی که تا کنون هیچ کاربر دیگری آنها را در گوگل جستجو نکرده است.

شاید از خود بپرسید که چنین سوال های کمیابی چرا باید تا این حد اهمیتی داشته باشند؟

در پاسخ به این سوال شما گوگل اعلام کرده است که ۱۵% از جستجوهای روزانه کاربران در سراسر دنیا را همین سوال های منحصر به فرد تشکیل می دهند، حال اگر بخواهید بدانید که ۱۵% از جستجوهای گوگل در روز حدودا شامل چه تعداد جستجو می باشد باید۱۵% از ۳میلیارد ( تعداد جستجوهای روزانه گوگل) را محاسبه نمایید، این مقدار چیزی حدود ۴۵۰ میلیون جستجوی روزانه را تشکیل می دهد. پس چیزی حدود ۴۵۰ میلیون سوال منحصر به فرد در هر روز از گوگل پرسیده می شود که مسئول پاسخگویی به آنها و شناسایی بهترین جواب ممکن برای آنها RankBrain است.

 • بهینه سازی وب سایت برای کاربران تلفن های همراه

مساله بهینه سازی صفحات وب سایت برای تلفن های همراه ابتدا در سال ۲۰۱۳ مطرح شد، در آن زمان تعداد کاربرانی که با استفاده از تلفن های همراه جستجوهایی را در اینترنت انجام می دادند بسیار محدود بود، اما امروزه با افزایش تعداد کاربران تلفن های همراه هوشمند بخش عمده ای از بازدیدکنندگان وب سایت های مختلف را کاربرانی تشکیل می دهند که با استفاده از تلفن های همراه به این وب سایت ها مراجعه می نمایند و لذا بهینه سازی وب سایت ها برای کاربران تلفن های همراه امری بسیار ضروری است.

علاوه بر این امروزه سازگاری یک وب سایت با تلفن های همراه به یک سیگنال رتبه بندی در نتایج جستجوها تبدیل شده است و لذا وب سایت هایی که با تلفن های همراه سازگاری نداشته باشند علاوه بر آنکه بازدیدکنندگانی که با استفاده از تلفن های همراه در اینترنت جستجو می کنند را از دست می دهند، در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر نیز رتبه بدتری کسب می نمایند.

 • بهینه سازی کسب و کار خود برای جستجوهای محلی موتورهای جستجوگر

هر کسب و کاری که مشتریانش را افراد ساکن شهر یا منطقه خاصی تشکیل می دهند، با بهره گیری از روش های بهینه سازی محلی یا Local  SEO می تواند تجارت خود را رونق دهد، البته این مساله شامل بخش عمده ای از تجارت های آنلاین می شود زیرا برای مثال اگر شما یک وب سایت برای فروش لوازم خانه، فروش لباس، خدمات آرایشی و … داشته باشید بیشتر مشتریان شما را مشتریان محلی تشکیل می دهند، خصوصا در صورتی که کسب و کار شما به گونه ای باشد که بتوانید خدمات آنلاین به مشتری ارائه دهید. در این صورت با بهره گیری از سئو محلی شاهد رشد چشمگیری در کسب و کار خود خواهید بود.

حتما برایتان این سوال پیش آمده که سئو محلی با سئو کلی سایت چه تفاوتی دارد ؟

درواقع باید بگوییم تمامی شیوه هایی که در سئو کلی سایت استفاده می شوند در سئو محلی نیز کاربرد دارند، اما در روش بهینه سازی محلی چند تکنیک دیگر نیز اضافه می شوند :

 • اولین روش آن است که کسب و کار خود را در گوگل و سایر موتورهای جستجو ثبت نمایید و یا یک لیستینگ برای تجارت خود ایجاد کنید. با این کار منطقه جغرافیایی شرکت شما در گوگل ثبت خواهد شد و زمانی که کاربری منطقه خاصی را برای یافتن مطلبی مرتبط با حرفه شما جستجو کرد وب سایت شما با رتبه بهتری در نتایج جستجو قرار خواهد گرفت. در ایجاد لیستینگ باید نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
 • – ایجاد یک توضیح مناسب از وب سایت خود.
 • – انتخاب شاخه تجارت مناسب برای تجارت خود.
 • – قرار دادن تصاویر مناسب برای لیستینگ.
 • – بروز رسانی های مرتب.
 • – قرار دادن آدرس و شماره تلفن در لیستینگ.
 • با استفاده از تکنیک Citation نیز قادر به بهینه سازی محلی سایت خود قادر خواهید بود .در این روش ااطلاعاتی مانند نام ، آدرس و شماره تلفن شما می تواند توسط سایت یا گوگل پلاس شما در اختیار مشتری قرار گیرد.
 • نظرات سومین موردی است که می تواند در بهبود سئوی محلی سایت شما موثر مواقع شود، تجربه ثابت کرده درج نظرات مثبت در مورد هر کسب و کاری سبب بهبود سئو محلی آن وب سایت خواهد شد، نکته مهم آن است که نظرات نباید اسپم باشند، لذا شما باید به دنبال روشی برای ترقیب مشتریان به درج نظرات مثبت باشید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *